25.03.2012

Wiosną wokół Gór Sokolich

Pierwszy wypadzik półdzienny tej wiosny: rozpoczęliśmy w Łomnicy w pałacu, skończyliśmy w Karpnikach (w pałacu), po drodze spoglądając przez Bóbr na pałac Wojanów mijając pałac Bobrów, Sokoliki i "Szwajcarkę". Gdzieś w oddali zamigotał pośród drzew także pałac Dębowy, znany niegdyś pod nazwą "Willa Pani Aichinger". Przepiękny, letni dzień u progu wiosny... I pięć pałaców podczas 5-godzinnego spaceru. Takie rzeczy to tylko w Dolinie Pałaców i Ogrodów! 
Z wykopalisk piwnicznych w Pałacu Łomnica:  drzwiczki do pieca wielkiej kuchni pałacowej. W podziemiach Dużego Pałacu prowadzone są intensywne prace "odkrywkowe" i rekonstrukcyjne. Pewien fragment piwnic świadczy o istnieniu w tym miejscu drewnianej budowli na długo przed powstaniem obecnego obiektu.
Spinning w Bobrze, pomiędzy dwoma pałacami. Po przeciwnej stronie park przy pałacu Wojanów. Jego projektantem był znakomity architekt krajobrazu, dyrektor pruskich ogrodów królewskich, Peter Joseph Lenné
Pałac Wojanów wiosną 2012.
Z Łomnicy widok ku Sokolikom z kościołem w Wojanowie - z przewspaniałymi (lekko niszczejącymi) płytami nagrobnymi członków rodów Schaffgotsch i Zedlitz. 
Pałac w Bobrowie (Boberstein), ostoja G. Artmanna. Z powodu krojącego się mojego serca i jego słabości, nawet nie zajrzeliśmy na dziedziniec. Jeżeli nie stanie się tutaj cud inwestorski, podobny temu w Karpnikach - to wkrótce "...ostanie nam się ino mur".
Froda liściokopna, wiosenna: to również dla niej pierwsza tegoroczna dalsza wyprawa. Wyraźnie widać było braki kondycyjne, spowodowane przebytą kontuzją łapy i 3-tygodniową karencją cieczkową. Dzielnie jednak przemaszerowała całą trasę, w domu jednak padła "żywym trupem".
Husyckie Skały, albo w gościnie u feldmarszałka Blüchera (Blücherstein, znane również pod nazwą Kutschenstein). To pomiędzy dwoma wyniesieniami Gór Sokolich: Krzyżną i Sokolikiem. 
Kościół ewangelicki w Karpnikach: wzniesiony w latach 1748-1752, powiększony o wieżę w 1903 r., opuszczony w 1945 r. Murowany, założony na prostokącie, o salowym wnętrzu z piętrowymi kondygnacjami empor. Dzisiaj - poza wieżą, z której niewątpliwie dałoby się "zrobić" wieżę widokową (podobnie, jak to ma miejsce w Radomierzu) - nie ma tu czego zbierać. W pobliskiej pastorówce mieszka kilka rodzin, budynek jest dobrze zachowany. Wspaniałe organy z tego kościoła zostały w 1949 r. najprawdopodobniej przeniesione (po demontażu) do kościoła św. Benedyktyna w Płock-Radziwiu.
Wieża kościoła ewangelickiego w Karpnikach
We wnętrzu wieży
Większy plan na to, co z karpnickiego kościoła ewangelickiego pozostało
Pałac książęcy w Karpnikach. W lutym napisałem o pracach remontowych w nim trwających.  Do pałacu, do parku ściągają tłumnie ciekawscy: wieść o rewaloryzacji pałacu i założeń ogrodowych już się rozniosła. Kciuki ściskam za powodzenie przedsięwzięcia.

Takie tam dwa obrazki z "wykorzystaniem" fosy pałacu karpnickiego.

5 komentarzy:

 1. Wspaniała kartka z wędrówki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszy mnie- prócz Waszego fotoreportażu oczywiście- że trochę się ludzie biorą za te perełki architektury. Zawsze żal mi było patrzeć na umierające pałace, dworki, zameczki...Sama mam okazję patrzeć na renowację pałacu w Chróstniku, k. Lubina, zakupionego w stanie ruiny i odtwarzanego przez miejscowego bogacza.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujące , piękne zdjęcia. Patrząc na kościól ewangelicki w Karpnikach przypomniałam sobie podobny ( i w podobnym-gorszym?-stanie) kościoł ewangelicki w Miłkowie, szkoda obu...

  OdpowiedzUsuń
 4. Był zamysł, by ściany miłkowskiej świątyni poewangelickiej wyburzyć, wieżę zaś odremontować i uczynić z niej atrakcję turystyczna: wieżę widokową. O planie jednak cicho - albo to ja źle słyszę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Całkowicie się zgadzam, co do Zamku Bobrów. Zdecydowanie się zgadzam, że potrzebny jest tam cud. Dla osób, które nigdy nie miały okazji zobaczyć ten pałac z bliska podsyłam ciekawy filmik, na którym można obejrzeć pałac z lotu ptaka i na własne oczy przekonać się, jak on teraz wygląda. http://www.karpacz.net/news/fotorelacje/artykul/palac-w-bobrowie-wojanowie

  OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters