19.10.2011

Dolnośląska Nagroda Kulturalna dla Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry

Na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ukazała się obszerna informacja o Insygniach Dolnośląskich, w której niejako mimochodem napisano także o laureatach SILESIA 2011. Wśród nich znalazło się Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry: 
Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry - organizuje odczyty, spotkania z ciekawymi ludźmi, uczestniczy w wielu sesjach naukowych i innych spotkaniach na forum dolnośląskim i ogólnopolskim. Wysuwa szereg inicjatyw, z których sporo doczekało się realizacji, m.in. „Wrzesień Jeleniogórski" — coroczne święto miasta i okolic, składające się z wielu imprez, konkursy wiedzy o regionie dla dzieci i młodzieży, konkursy na najlepszą pracę magisterską związaną z regionem. Towarzystwo nadawało też tytuł „Zasłużony dla powiatu jeleniogórskiego", fundowało tablice pamiątkowe, czy też przyznawanie tytułów honorowego mieszkańca Jeleniej Góry i nagród Miasta Jeleniej Góry. Ważną inicjatywą okazały się, organizowane od 6 lat, spotkania wspominkowe „Byli wśród nas...".
Nie ma słowa o wydawanym przez Towarzystwo od 42 lat "Roczniku Jeleniogórskim", który jest niezwykłym zapisem współczesnej historii miasta, ale także spojrzeniem w jego najdawniejszą przeszłość. Szkoda, że o tym zapomniano.
A ponieważ w imieniu Towarzystwa nagrodę odebrał jego prezes, a równocześnie szef jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego, Ivo Łaborewicz (co widać na zdjęciu!), to przy tej okazji słówko o innym wydarzeniu, które będzie miało miejsce jutro, 20. października 2011 r.: oto Archiwum Państwowe we Wrocławiu obchodzi 200-lecie istnienia, natomiast oddziały w Jeleniej Górze i w Lubaniu - odpowiednio 60-lecie i 50-lecie działalności Z tej okazji w siedzibie jeleniogórskiego oddziału odbędzie się krótka sesja uroczysta oraz otwarcie okazjonalnej wystawy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, będę tam i relację Państwu zdam...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters