27.05.2009

Gnadenkirche - Kościół Łaski w Kamiennej Górze

W tym roku przypada 300- lecie budowy Kościoła Łaski w Kamiennej Górze.
Jubileusz przypada w czerwcu, ale w tym okresie jest dużo kościelnych uroczystości i początek obchodów 300-lecia kościoła przesunięto na 2 sierpnia. Tego dnia o godzinie 12.00 odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych kościoła ewangelickiego i prawosławnego. Po uroczystościach kościelnych odbędzie się krótki koncert. Wieczorem przed kościołem odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu kwartetu smyczkowego. Wystawę i publikację na temat historii kościoła przygotowuje Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego. Kolejny koncert zaplanowany jest na 25 sierpnia. Wystąpią muzycy filharmonii jeleniogórskiej. We wrześniu planowana jest sesja naukowa poświęcona ekumenizmowi. Pierwsza niedziela października to tradycyjnie odpust w parafii Matki Bożej Różańcowej. W tym roku uroczystości trwać będą 3 dni. 2 października wieczorem sztukę poświęconą Kościołowi Łaski wystawi zespół teatralny "My". 10 października do kościoła przybędzie pielgrzymka byłych mieszkańców Kamiennej Góry. Odprawione zostanie nabożeństwo ewangelickie w języku niemieckim. Kolejne uroczystości nie są jeszcze dokładnie zaplanowane. Obchody jubileuszu trwać mają nawet 15 miesięcy. Logo obchodów 300- lecia Kościoła Łaski: koło symbolizuje Boga. Zostało rozbite przez grzech. Krzyż to również symbol kościoła zbudowanego na planie krzyża greckiego. Krzyż łączy rozbite koło m.in. poprzez barwę. Zieleń powstaje z połączenie żółtego i niebieskiego, a więc barw półkul. Koło to również rozbite chrześcijaństwo. Podczas obchodów 300-lecia duży nacisk położony będzie na ekumenizm uroczystości. Celowo nie jest podkreślana przywiązanie świątyni do żadnej religii. Pojawia się tylko nazwa Kościoła Łaski. (za: powiatowa.info)
Przed kilku laty zdarzyło mi się tłumaczyć jubileuszowe dziełko pt. "Historia ewangelickiej parafii w Kamiennej Górze przed i od wzniesienia obecnego kościoła i szkoły, spisana z okazji stuletniego jubileuszu ich istnienia". Drugiego maja 1809 r. Kamienna Góra, wydrukowano w drukarni Neumann i Jahn. Nie będzie chyba nadużyciem, jeżeli w związku z opisywanymi wyżej obchodami zacytuję kilka fragmentów z tego wydawnictwa...
5 czerwca (1709 r.) był dniem położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Uroczystości miały następujący przebieg: w pochodzie przodem szli uczniowie szkół z trzema obecnymi kaznodziejami, magistrami Sommerem, Wiederianem i Sturmem. Za nimi od strony namiotu ku miejscu uroczystości szli członkowie Kolegium Kościelnego i delegaci, śpiewając „Allein Gott in der Höh’ się Ehr”. Gdy pochód dotarł do wykonanego już wykopu, księża wraz z uczniami pozostali na górze, a przewodniczący Kolegium zeszli na dół. Zaintonowano „Es woll’ uns Gott genädig seyn”, a następnie pan mgr Sommer wygłosił wydane później drukiem przemówienie Gloria Dei et Casaris gratia. Jednym z jego wątków było:
"Wem Gott genädig ist im Himmel und auf Erden des Kaisers Majestät, der kann erfreut werden." („Kto dozna łaski bożej w niebie, a na ziemi jego cesarskiej mości, ten będzie radosny”)
Zakończył wyrażając życzenie:
Gott fördere diesen Bau mit Gnaden, Heil und Segen, in dessen Namen wir den ersten Grundstein legen. Gott Vater, Sohn und Geist, wohn’ uns mit Hülfe bey daß dieser Kirchenbau von dir gesegnet sey. Bóg niech wesprze budowę tę łaską, zdrowiem i błogosławieństwem, Albowiem w Jego imieniu ten kamień węgielny kładziemy. Bóg Ojciec, Syn i Duch, przyjdą nam z pomocą, By budowa tego kościoła błogosławioną była.
Przyniesiony tu przez dzieci poprzedniego wieczoru kamień węgielny został położony w imię Świętej Trójcy, stąd też kościół jest pod wezwaniem Trójcy Świętej. Przewodniczący i członkowie kolegium, obecni przedstawiciele arystokracji, sam mistrz budowlany Franz i wszyscy zatrudnieni przy budowie mężczyźni ujęli po kolei kielnię i każdy z nich rzucił na kamień trzykrotną porcję wapna, a następnie po trzykroć uderzył weń młotkiem. Następnie zgromadzony tłum ze łzami radości w oczach zaintonował „Herr Gott dich loben wir”, pan mgr Sommer ogłosił kolektę, wierni padli na kolana odmawiając Ojcze nasz, i otrzymali błogosławieństwo, na koniec zaś odśpiewano „Nun danket alle Gott”. Przewodniczący kolegium udali się ponownie do namiotu, wyjęli z ziemi cesarski Znak Łaski i wręczyli go dzwonnikowi, który niósł przed nimi ową laskę aż do domu pana von Beuchela, dokąd udali się członkowie kolegium.
Laska Łaski (bez dwuznaczności proszę!) w Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego
Kolejne fragmenty owej publikacji, wydanej staraniem Muzeum Tkactwa Dolonośląskiego w Kamiennej Górze zamieszczę później - jeżeli nie będzie to zbyt nudne. Pożyjemy... zamieścimy?
Wnętrze ewangelickiego Kościoła Łaski w Kamiennej Górze (obecnie: kościół rzymsko-katolicki pw. Matki Bożej Różańcowej).

3 komentarze:

  1. W bieżącym roku przypada również 300 lecie położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła Łaski w Jeleniej Górze wybudowanego (podobnie jak w Kamiennej Górze) wegług projektu Martina Frantza. W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze wystawiony zostanie (9 października br.) drewniany model kościoła autorstwa Frantza. Podobny model dla kościoła w Kamiennej Górze zaginął po 1945 r.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeleniogórskie obchody 300-lecia mają się dobrze: są sponsorzy, będzie sympozjum pod auspicjami Muzeum Karkonoskiego, wiele uroczystości towarzyszących (patrz -> www.kosciolgarnizonowy.pl/). O kamiennogórskim święcie mówi się niewiele, dlatego taki, a nie inny wpis. Poza tym - dysponuję tekstem wspomnianej we wpisie publikacji, co ułatwia mi blogowanie. Wreszcie - last but not least - jakoś nie bardzo lubię gospodarzy obecnego kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, tak więc trochę prywaty mną kieruje...

    OdpowiedzUsuń
  3. Informacja o uroczystościach w języku czeskim pojawiła się tutaj: http://www.jezisuvkostel.estranky.cz/clanky/ruzne/khora

    OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters