13.05.2009

Widoki Śląska z kolekcji grafik Albrechta Haselbacha

Otrzymałem zaproszenie na wystawę „Podróż w czasie - dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha”. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi w dniu 20 maja o godz. 16.00 w Dużym Pałacu w Łomnicy - napisano w powiadomieniu.
Albrecht Haselbach był potomkiem znaczącego rodu piwowarów namysłowskich. Człowiekiem, któremu piwo z Namysłowa zawdzięcza swoją sławę, był jego dziad, Friedrich August Haselbach, pochodzący z Turyngii, ze słynącego z produkcji wyrobów spirytusowych wolnego miasta Nordhausen. W młodym wieku opuścił swoją rodzinną miejscowość i udał się na Śląsk. Osiedlił się w Szymonkowie koło Kluczborka, gdzie wydzierżawił mały, wiejski browar. Tam też poznał swoją przyszłą żonę, córkę gospodarza z Ligoty Kluczborskiej o nazwisku Passek. August Haselbach wziął ślub z panną Passek i zamieszkał z nią w Szymonkowie. Tam też przyszedł na świat jego pierwszy syn Paul. 18 września 1862 roku August Haselbach przybył do Namysłowa, gdzie na licytacji nabył za cenę 6275 talarów browar zakonu rycerskiego „Deutsch-Ritterordens-Bräu- und Malzhaus”. Nowy właściciel rozbudował browar i słodownię na miejscu częściowo wyburzonych murów obronnych oraz Bramy Wrocławskiej i uczynił z niego największy zakład piwowarski w okolicy. Za jego zasługi rada miasta przyznała mu tytuł „Ehrenbürger“, czyli Honorowego Obywatela. W 1905 roku browar przejęli potomkowie Augusta, bracia Paul i Albert Haselbachowie. W tym samym roku wykupili oni na własność namysłowski zamek. Rodzina Haselbach posiadała oprócz browaru i słodowni również fabrykę margaryny, fabrykę płatków ziemniaczanych, handel zbożem, cegielnię oraz pola uprawne. Ze stawu przy cegielni zbierano w zimie lód, który służył do chłodzenia piwa przeznaczonego do transportu. Część lodu trafiała również do szynkarzy. Lód wydobywano z reguły 2 razy w ciągu sezonu, w ilości około 20 000 cetnarów. Ostatni niemiecki właściciel browaru, wspomniany w tytule Albrecht Haselbach, przeczuwając zbliżającą się klęskę Rzeszy, wysłał wszystkie swoje najcenniejsze rzeczy do Bawarii, gdzie miał kilku zaprzyjaźnionych producentów chmielu. Po zakończeniu wojny pojechał do owych rolników i odebrał swój majątek, który wykorzystał jako kapitał startowy w Niemczech. Koniec wojny nie oznaczał bynajmniej końca „Brauerei Haselbach”: Albrecht Haselbach zaczął warzyć piwo w swej nowej, bawarskiej ojczyźnie. Zakład o nazwie „Brauerei Haselbach” warzył piwo w Monachium, w dzielnicy Riem do 1968 roku. W ostatnich latach swego istnienia produkował piwo dla znanego na całym świecie koncernu „Löwenbräu München“. Potomkowie Haselbachów mieszkają w Monachium do dziś.
Co piwo ma do grafik? Otóż ów Albrecht Haselbach zakupił w latach czterdziestych XX wieku niezwykłą kolekcję ponad 4000 pochodzących z XVIII i XIX w. miedziorytów, litografii, grafik i akwareli, których tematem był pejzaż śląski. I właśnie te grafiki trafią do pałaców w Łomnicy i Wojanowie... Warto, oj, warto!
Wrocław, widok Ostrowa Tumskiego, ok 1760 r.; akwaforta kolorowana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters