14.08.2009

Jeleniogórskie Obrę-Bajki, ciąg dalszy

Usiądźcie, dziatki, bo bajać będę...
Obrę-Bajki Prezydenta Miasta Jelenia Góra
Oto w Gazecie Wrocławskiej znajduję tekst o remontach kamienic jeleniogórskich... Czytam w nim m.in.:
"Ogółem do remontu w Jeleniej Górze jest 345 budynków. Natomiast do rozbiórki i wykwaterowania przeznaczono 47. W sumie, na ponad 1600 budynków, jedynie 200 jest bez zarzutu, a stan 1034 oceniono jako średni. [...] Jelenia Góra wystąpiła o blisko 3,5 mln zł dofinansowania remontów z UE. Prace w wytypowanych budynkach mają kosztować ok. 5,6 mln zł. [...] Aż 57 procent budynków w mieście zostało wybudowanych przed wojną i wymaga renowacji. - Będą na ten cel jeszcze dotacje z budżetu miasta - zapowiada Krystyna Kalicka-Prętka z Wydziału Gospodarki Lokalowej w jeleniogórskim Urzędzie Miasta. Projekt zakłada zwiększenie puli na prace naprawcze o 600 tys. zł.".
Przed dwoma (z okładem) laty bardzo głośno zrobiło się o projekcie "Rewitalizacja Alei Wojska Polskiego", który bardzo intensywnie (acz krótko) nagłaśniał pan prezydent Obrę-Bajki. W ówczesnym wpisie wyraziłem swoją niewiarę w finalizację tego przedsięwzięcia, a pan prezydent Obrębalski (czy raczej właśnie "Obrę-Bajki") uczynił wszystko, by mnie, niewiernego Tomasza, w wątpliwościach moich podtrzymać. Jedna z najpiękniejszych ulic miasta, reprezentacyjna niegdyś "Wilhelmstraße", sypie się, jak się sypała, a pieniądze z funduszu ADHOC "rozeszły się". W obecnym projekcie o Wojska Polskiego nie ma już ani słowa - widać nowych baśni łaknie lud...
Kamienica przy Alei Wojska Polskiego (stan: 2007 r., stan obecny - o dwa lata gorszy)
Ulica Matejki - bodaj najpiękniejsza arteria jeleniogórska, ociekająca secesją. Stan czerwiec 2007 r. (2009: bez zmian...)
Druga elektryzująca wiadomość z tej samej gazety brzmi: "Jelenia Góra zyska nową halę sportową i basen":
'Dla studentów Kolegium Karkonoskiego i mieszkańców Jeleniej Góry zostanie zbudowany 25-metrowy basen z 6 torami pływackimi. Pływalnia powstanie w miejscu zamkniętego przed laty basenu. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Krytych basenów w Jeleniej Górze jest niewiele, mieszkańcy czekają więc niecierpliwie na jej zakończenie. Tym bardziej że basen ma być gotowy, zanim w Cieplicach powstaną termy. Pływalnia ma kosztować 10 mln zł, z czego 60 proc. będzie pochodziło z unijnej dotacji'.
Pani Kanclerz uczelni (i równocześnie za-Radna Miejska) ma - na mój gust - o wiele większą siłę przebicia, niż pan prezydent Obrę-Bajki (vide nowa biblioteka Kolegium), więc realizacja tego projektu wydaje się być bardziej prawdopodobna. Na marginesie: zdanie "Krytych basenów w Jeleniej Górze jest niewiele" wprawiło mnie w zakłopotanie... Basenów krytych w Jeleniej Górze jest... sztuk jeden, co na miasto liczące około 70 tys. mieszkańców jest dramatycznie mało. Trzecia informacja, również z tego samego źródła, dotyczy zmiany organizacji ruchu w centrum Jeleniej Góry. Wąskie uliczki będą teraz jednokierunkowe, a rodzimi kierowcy muszą nauczyć się nowych zasad poruszania się po obrzeżach Starego Miasta...

1 komentarz:

  1. Dlaczego jeszcze do dziś nie ruszyła budowa basenów w Cieplicach. Od 10 lat jest o tym mowa, wybrano jedną lokal;izację, teraz podaje się inną. Płaci się kolejne pieniądze za projekty, studia wykonalności i co ?, i nic. projekty przewidują fantastyczne rozwiązania, tylko nie należy zaponieć o kosztach dalszego używania przez lata (gwarancje , że będa na to pieniądze). Wystarczy przjść się po parku cieplickim, nie wycięte samosiejki, trawa po kolana, koszona chyba sierpem, bo tak małe fragmenty są jednorazowo wykoszone (max 2 razy do roku), brak ławek, rynna z granitu pełna szkła itp.
    Wykonanie elewacji powinno być kompleksowe, zwłaszcza w centrum miasta, w tym oprócz Al. Wojska , Matejki, Zamenhofa, Drzymały, Wolności, o rynku nie wspomnę.

    OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters