02.06.2010

Kotlina Jeleniogórska podmaka. Prognoza pogody na weekend 3.06. - 8.06.

Idzie "długi weekend". A w jeleniogórskiem wojewoda dolnośląski właśnie ogłosił alarm powodziowy. Deszcz intensywny nadciąga znad Opola, również nad Łużycami wiszą wodonośne chmury. Jednak prognozy mówią, że lać będzie "jedynie" w środę, w czwartek (Boże Ciało) deszcz ma zanikać; no a od piątku nadejdzie... bezdeszczowa pogoda. Podobno ma pokazać się słońce (dla wszystkich, którzy zapomnieli co to takiego - tu wskazówka). Kto chce - niech wierzy, ja uwierzę jak zobaczę...
W takim więc nastroju meteorologicznym pospacerowaliśmy sobie dzisiaj z Frodą, przynosząc jako plon "mokre zdjęcia". 

Prognoza pogody dla Województwa Dolnośląskiego na okres:
od godz. 19:30 dnia 2010-06-03 do godz. 19:30 dnia 2010-06-08

03/04.06 - 04.06 (czwartek/piątek - piątek)
W nocy zachmurzenie duże, później postępujące od zachodu większe przejaśnienia i stopniowo zanikające opady deszczu. W dzień zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura minimalna od 10 do 12°C. Temperatura maksymalna od 20 do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1000 m npm.) temperatura od 7 do 9°C, wiatr dość silny, północny.
04/05.06 - 06.06 (piątek/sobota - niedziela)

Zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 6 do 8°C. Temperatura maksymalna od 22 do 24°C. Wiatr słaby, w sobotę północny, w niedzielę, południowy. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1000 m npm.) temperatura od 8 do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny, skręcajacy na południowy.
06/07.06 - 07.06 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)

Zachmurzenie umiarkowane i duże. W dzień przelotne opady deszczu, po południu burze. Temperatura minimalna od 11 do 13°C. Temperatura maksymalna od 24 do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, południowo-zachodni i południowy. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1000 m npm.) przelotne opady deszczu i burze. Temperatura od 9 do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w czasie burz porywisty, południowo-zachodni.
07/08.06 - 08.06. (poniedziałek/wtorek i wtorek)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 12 do 14°C. Temperatura maksymalna od 20 do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1000 m npm.) przelotne opady deszczu. Temperatura od 6 do 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

I jeszcze z "Gazety Wrocławskiej" rozmowa z hydrologiem (z niezbyt optymistycznym wydźwiękiem):
Grozi nam kolejna fala na Odrze?
Biuro prognoz meteorologicznych wydało ostrzeżenie o wysokich opadach na województwo śląskie. Dość duże opady prognozują również Czesi w zlewni górnej Odry. W środę deszcze mają się przesunąć na Dolny Śląsk i w Sudetach mają być dość obfite. W ich wyniku może się uformować fala wezbrania na Odrze. Bardzo dużo zależy od tego, jak zadziałają zbiorniki w Czechach, które mogą zredukować wysokość tej fali. Ale wezbranie na pierwszym wodowskazie na Dolnym Śląsku, w Chałupkach, na pewno wystąpi. Jaka będzie wysokość kulminacji fali trudno oszacować w momencie, kiedy jeszcze opady nie wystąpiły.
Mimo to hydrolodzy sporządzają prognozy?
Szacujemy, że w zbiorniku w Raciborzu wezbranie będzie mniejsze niż ostatnio, ale wielkość fali zależy od tego, jak się rozłożą opady na Śląsku, na dopływach Odry i w Kotlinie Kłodzkiej. Szacowanie, jaka fala dojdzie do Wrocławia, jest bardzo trudne, gdyż za wiele czynników na nią wpływa. W ciągu jednego, dwóch dni powinno się rozstrzygnąć, ile będzie opadów i jak długo będą trwały. Wtedy dość dokładnie będzie można oszacować wielkość fali na Odrze. Może okazać się, że będzie niewielka.
I może się okazać, że wielka?
Zjawiska przyrodnicze mają to do siebie, że w pewnych granicach są nieprzewidywalne.
A co z Nysą Kłodzką i rzekami, przez które 13 lat temu doszło do wielkiej powodzi?
Strefa opadów tym razem obejmie Dolny Śląsk. Będzie wzrost stanów wody na dopływach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Ślęzy czy Kaczawy. Możliwe są duże wzrosty na Bobrze.
Nysa Kłodzka szybko przybiera, gdy pada deszcz.
Jak wszystkie górskie rzeki. Na dziś na większości wodowskazów stany wody są średnie i wysokie. Większość rzek reaguje na opady niewielkim, ale wyraźnym wzrostem stanów wody, więc każdy deszcz spowoduje wezbrania. Ale to nie będą opady burzowe i lokalne o wysokiej intensywności, więc nie ma zagrożenia tak gwałtownymi wzrostami, jak te, które miały miejsce rok temu w Kotlinie Kłodzkiej.
Będzie można sytuację monitorować i nie powinno być wielkich zaskoczeń.
Myślę, że tak, choć w poniedziałek wydaliśmy ostrzeżenie hydrologiczne na dwa dni i pewnie je zaktualizujemy.

Z dr. Leszkiem Jelonkiem, szefem biura prognoz hydrologicznych wrocławskiego oddziału IMGW, rozmawia Jacek Antczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters