01.01.2011

Jeleniogórskie ciekawostki meteorologiczne

Jelenia Góra w grudniu zapisała się jako jedna z najzimniejszych miejscowości w naszym kraju. Aż przez siedem dni temperatura przekraczała minus 20 stopni.
Kotlina Jeleniogórska to bardzo specyficzne miejsce w południowo-zachodniej Polsce. Podczas napływu najzimniejszych mas powietrza notuje się tu jedne z najniższych temperatur w kraju, natomiast, gdy wieje fen znad Sudetów, jest z kolei najcieplej.
Lodowato jest najczęściej podczas wiatru południowo-wschodniego, kiedy cała kotlina spowijana jest przez gęste mgły osadzające szadź. W grudniu 2010 r. przez siedem poranków temperatura spadała poniżej minus 20 stopni. Zdecydowanie najzimniej było nad ranem 16 grudnia, gdy termometry na ulicach Jeleniej Góry pokazały aż minus 26,7 stopnia. Jeszcze mroźniej było przy samym gruncie, gdzie zanotowano minus 30 stopni.
Przez kolejne sześć nocy i poranków temperatura przekraczała minus 15 stopni, dochodząc do minus 20 stopni. Jednak mimo tęgich mrozów, w grudniu były też cieplejsze noce. W najcieplejsze z nich temperatura nie spadała poniżej minus 1 stopnia.

W najbliższym czasie temperatura nie będzie już ekstremalnie niska. Przeważnie nie będzie przekraczać minus 10 stopni, jedynie w czwartkowy (6.01) poranek obniży się do maksymalnie minus 15 stopni.
(z portalu twojapogoda.pl)

1 komentarz:

  1. Zimowa inwersja to piękna rzecz... Z fascynacją obserwuję, jak temperatura na samochodowym termometrze spada w miarę zbliżania się do Jeleniej... Różnice są potężne! Kiedy u nas na samej górze (Chromiec) jest -8, w Wojcieszycach jest - 15, a Cieplicach przy rzece - 20... (połowa grudnia).
    pozdrawiam i zapraszam na Najstarsze Drzewa!

    OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters