01.12.2009

Bracia Czesi potrafią!

Jutro w Libercu promocja wspaniałego wydawnictwa, kolejnej obszernej monografii gór czeskich (siłą rzeczy - również polskich). 
Dzisiaj tylko okładka, o promocji i książce wkrótce. Aktualizacja: z przyczyn zawodowych nie udało mi się wybrać do Liberca, wiem jednak, że był na promocji jeden ze współautorów albumu, Przemek Wiater. Jak dowiem się od niego szczegółów - z pewnością napiszę.
Publikację można kupić w wydawnictwie Romana Karpaša (1950 koron). 

Uzupełnienie - 8 grudnia 2009 r.:

Oto tekst, jaki otrzymałem od Przemka, na temat wspomnianej wyżej promocji i wydawnictwa: 
Na czeskim rynku księgarskim ukazała się niezwykła książka, a właściwie dzieło, jakiego jeszcze nie było, a zatytułowane „Jizerské hory. O mapách, kameni a vodé”. Jest to pierwsza część monografii poświęconej Górom Izerskim, która zamierzona jako wydawnictwo, będzie składać się z trzech tomów. Pomysłodawcą, autorem przedsięwzięcia i wydawcą jest znany liberecki grafik Roman Karpaš. Od lat zakochany w Górach Izerskich postanowił swojej pasji nadać doprawdy niezwykły, monumentalny wręcz wymiar.
Prace nad czeską monografią Gór Izerskich trwały ponad pięć lat. Wydawca pierwszy tom dzieła, które liczy prawie sześćset stron i tysiąc ilustracji (!) poświęcił dawnej kartografii, granicom państwowo-administracyjnym, szeroko pojętej geologii, meteorologii i hydrografii Gór Izerskich. Autorami poszczególnych rozdziałów są najwybitniejsi znawcy i badacze Gór Izerskich. Ze swej strony redakcja dołożyła starań, aby praca została napisana językiem w miarę przystępnym, wolnym od naukowego ‘zadęcia’.  Na podkreślenie zasługuje fakt zaproszenia do współpracy autorów ze strony polskiej: Hanny Gaczyńskiej – Piwowarskiej z Jawora, dr hab. Cezarego Kabały z Wrocławia, Ivo Łaborewicza z Jeleniej Góry, Mariana Marca z Brzegu, Andrzeja Paczosa i Tomasza Prylla z Jeleniej Góry, Janusza Skowrońskiego z Lubania i dra Przemysława Wiatera ze Szklarskiej Poręby, który ponadto całość prac dotyczących śląskiej strony Izerów koordynował.


 Od lewej: Roman Karpaš i Arkadiusz Wichniak
Monografia „Jizerské hory” jest bogato ilustrowana, zarówno dawną ikonografią, której Roman Karpaš jest znanym kolekcjonerem, jak również współczesnymi zdjęciami i ilustracjami. Lista fotografików, których prace zostały wykorzystane dla zilustrowania książki jest doprawdy długa i zawiera wiele znakomitych nazwisk. Z ciekawostek dla miłośników gór Izerskich, które ta monografia zawiera, przytoczyć choćby można odnalezienie przez Romana Karpaša w Údolí Nadeje nad Izerą (dawna nazwa Hoffnungsthal, Zieleniec 1945-1958) drugiego, identycznego z wysadzonym prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych koło Orla mostka, który jest najstarszą taką żelbetową budowlą w Czechach.
Prezentacja monografii „
Jizerské hory” odbyła się 2 grudnia 2009 r. w Libercu - Lidovych Sadách, w po brzegi wypełnionej sali libereckiego Centrum Kultury. Wzięła w niej udział delegacja Szklarskiej Poręby z burmistrzem Arkadiuszem Wichniakiem i radnymi miasta. Książkę można nabyć w czeskich księgarniach, bądź bezpośrednio na stronie wydawnictwa: www.nakladatelstvirk.cz
Pozostaje mieć nadzieję, że ta doprawdy wyjątkowa i jakże potrzebna monografia również i naszych gór zostanie przetłumaczona na język polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters