10.12.2009

Jakuszyce areną Pucharu Świata?

Starania Szklarskiej Poręby o organizację najważniejszych imprez światowych "na biegówkach" być może zostaną zwieńczone sukcesem. Oto: Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) uznała Szklarską Porębę za oficjalnego kandydata do organizacji Pucharu Świata. Swoje poparcie dla miasta wyraził też Polski Związek Narciarski i minister sportu. - Tu są odpowiednie warunki, a sama miejscowość i region zasługują na organizację tak dużej imprezy - przekonuje Andrzej Wąsowicz, wiceprezes PZN [...].


Od Orle Most na Izerze
Arkadiusz Wichniak w stroju walońskim (na Orlu)

Szklarska Poręba chce zorganizować zawody wspólnie z Harrachovem. Pierwszy etap imprezy rozpocząłby się w Czechach, a jego metą byłyby Jakuszyce. Potem narciarze przenieśliby się do Szklarskiej Poręby, by ponownie zakończyć bieg w Jakuszycach. W piątek Arkadiusz Wichniak, burmistrz Szklarskiej Poręby, omawiał szczegóły ze starostą Harrachova. - Czesi są zainteresowani współpracą. Będą się teraz starać o poparcie swojego związku narciarskiego - mówi Wichniak. - Na organizację imprezy potrzeba około 400 tys. euro. Dzięki wspólnej imprezie koszty rozłożymy na pół.
Wprawdzie impreza odbyłaby się dopiero w 2011 r., ale gra warta jest świeczki - w Górach Izerskich w ogóle, a w Jakuszycach w szczególności panują wspaniałe warunki śniegowe (no, dobra - tej zimy meteorologicznej jeszcze nie bardzo...), wkrótce ruszy połączenie kolejowe z Harrachovem, a przy okazji rewitalizacji linii kolejowej można pokusić się o dalsze inwestycje. Zasadne byłoby jednak odrobinę ubezwłasnowolnić pana Juliana Gozdowskiego, który wprawdzie - co zawsze będę podkreślał - ma wielkie zasługi dla Biegu Piastów i popularyzacji narciarstwa biegowego oraz ośrodka w Jakuszycach, jednak w obecnych czasach jawi się coraz częściej jako hamulcowy wszelkich nowych inicjatyw. 
(artykuł w Gazecie Wyborczej - Wrocław)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters