11.09.2010

Kaplice na cmentarzu przy Kościele Łaski (obecnie: Kościół Garnizonowy Podwyższenia Krzyża Świętego)


"5 lipca 1759 r. Fryderyk II zawitał na noc w domu ogrodowym Gottfrieda, udzielił też audiencji w położonym nad kuchnią dużym pokoju w tym skrzydle, które sąsiaduje obecnie z parcelą przemysłowej szkoły dla dziewcząt. Król wezwał starszych cechu kupieckiego Hessego i Kießlinga, by usłyszeć od nich, jaka jest sytuacja handlu po wojnie. Podczas rozmowy Fryderyk stał przy oknie. Na koniec skinął dłonią w kierunku przypominających domy kaplic grobowych na cmentarzu Kościoła Łaski:
– Co to za domy?
– Grobowce, Wasza Wysokość!
– To przecież pałace! Do kogo należą?
– Do tutejszych kupców.
– Tak więc jeleniogórscy kupcy pokazują swe bogactwo także po śmierci - zatem kupiectwo musi przynosić wielkie bogactwo. 
Na to Kießling odrzekł: 
– Grobowce powstały za czasów Cesarstwa, wówczas handel przynosił większe zyski, niźli teraz. 
Król odrzekł z uśmiechem: 
– Więc z pewnością zostało z nich coś na czasy królestwa".
Ten wyimek z "Kroniki miasta Jelenia Góra" autorstwa Moritza Vogta pokazuje, jak pełen przepychu i bogactwa był przykościelny cmentarz ewangelicki w Jeleniej Górze, którego kaplice zrobiły wrażenie nawet na królu pruskim. 


Cmentarz już od ponad 100 lat nie ma funkcji nekropolii, jest dzisiaj założeniem parkowym, otaczającym kościół, a kaplice zostały zdewastowane i splądrowane po II wojnie światowej. W latach 1979 - 1990 poddane zostały częściowej renowacji.
I oto jesienią 2010 r. rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji parku i renowacji kaplic grobowych. Pod nazwą "Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego" rusza projekt o łącznej wartości 7 881 260 zł (z czego niemal 6,7 miliona to dofinansowanie ze środków UE). Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych obejmuje zarówno kompleksową renowacja kaplic, jak również wykonanie zupełnie nowych alejek parkowych, nasadzenie krzewów ozdobnych czy zamontowanie parkowych ławeczek i koszy na śmieci. Na odnowionym terenie pojawi się też nowe oświetlenie ze stylizowanymi oprawami słupów. Barokowe rzeźby i detale architektoniczne wieczorami uwydatnią kapliczki podświetlone światłem diodowym LED oraz projektorami ksenonowymi. Cały teren zostanie też doposażony w kamery stacjonarne połączone z monitoringiem wizyjnym miasta.
Plan cmentarza przy ewangelickim Kościele Łaski

Wczoraj pomaszerowałem na dawny cmentarz, by uwiecznić obecny stan kaplic. Ogromnie się cieszę, że odzyskają dawną świetność same kaplice i że - być może - park przykościelny stanie się zieloną perełką w Jeleniej Górze. Trochę linków:

Jelonka.com 

Kościół Garnizonowy (dawny ew. Kościół Łaski) 

InvestMap 

Przetarg na roboty 
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters