16.09.2010

Bukowiec z odremontowaną herbaciarnią i wieżą
Dzięki staraniom Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej kolejne punkty widokowe zostały udostępnione  turystom.  W ramach realizowanego przez Fundację projektu pn. „Rewitalizacja punktów widokowych na terenie zabytkowego parku w Bukowcu w Gminie Mysłakowice” dobiega końca odbudowa dawnego Pawilonu Herbaciarni oraz Wieży Widokowej w Bukowcu.

Przy Herbaciarni, znajdującej się w centrum wsi, zostały odbudowane boczne skrzydła, rozebrane jeszcze w latach trzydziestych XX wieku. W trakcie robót budowlanych przy pawilonie zostały odtworzone dawne ścieżki spacerowe oraz pierwotne zagospodarowanie całego wzgórza. Istotnym elementem prac było uczytelnienie osi widokowej w kierunku Śnieżki.
Drugim obiektem odbudowanym w ramach projektu jest Wieża Widokowa położona na wzgórzu w niewielkim oddaleniu na północ od wsi. Po zabezpieczaniu konstrukcji budowli, zostały zamontowane stalowe schody prowadzące na znajdującą się na wieży platformę widokową, z której podziwiać można przepiękną panoramę Karkonoszy oraz Rudaw Janowickich.
Są to pierwsze prace mające na celu pełną rewitalizację założenia parkowego w Bukowcu w celu jego pełnego udostępnienia dla turystów. Park w Bukowcu jest jednym z najwcześniejszych przykładów założenia romantycznego na terenach Dolnego Śląska. Powstał na początku XIX wieku i obejmował obszar ponad 200 hektarów. Na jego terenie znajdowały się liczne pawilony parkowe pełniące funkcje punktów widokowych.
Projekt „Rewitalizacja punktów widokowych na terenie zabytkowego parku w Bukowcu w Gminie Mysłakowice” jest współfinansowany przez Unię Europejską, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
.
Linki do tematu: 
O Bukowcu i rewitalizacji 
Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów (zdjęcia)

1 komentarz:

  1. Byliśmy tydzien temu /27.10./ na wiezy i obecnie 2 listopada ponownie z wnuczkiem. Niestety w tym czasie ktoś wyrwał tablice na wiezy infomacyjną i z gory ją zrzucił.Schowalismy do srodka ale jeśli jest potrzebna na zdobycie tej blachy to pewnie już jej nie ma.. Prosimy o zabezpieczenie.Poza tym już " rozhuśtana" bariera metalowa ochronna/na górze/ pewnie przygotowywana do wyrwania.Wyłamany jeden pręt.

    OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters