29.08.2011

Europejskie Dni Dziedzictwa 2011

Zbliża się wrzesień... nie, nie straszę uczniów, rok szkolny i tak się zacznie. Nie wspominam też rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Chcę przypomnieć o imprezie ogólnoeuropejskiej, dorocznej, a w 2011 r. (10-11. i 17-18. września) szczególnej dla Polski. Oto czytamy na stronie EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA (EDD): 
Tegoroczna edycja EDD jest dla Polski szczególna. Decyzją Rady Europy i Komisji Europejskiej, Polska będzie gospodarzem 4. Europejskiego Forum Dziedzictwa oraz towarzyszącemu mu spotkania koordynatorów narodowych EDD. Wydarzenia te odbywać się będą w październiku we Wrocławiu i stanowią część planowanych oficjalnych wydarzeń towarzyszących polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Nasze bogate dziedzictwo zasługuje na silne wyeksponowane na arenie międzynarodowej, dlatego tegoroczny temat ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej w rozwój Europy na przestrzeni dziejów. "Kamienie milowe" takie jak Zjazd Gnieźnieński, Konfederacja Warszawska, Odsiecz Wiedeńska, czy Konstytucja 3 maja, są naszymi cegiełkami w budowę wspólnej Europy. W wydaniu lokalnym natomiast liczymy na pomysłowość organizatorów. Chodzi nam bowiem o stworzenie jak najszerszej i jak najbardziej zróżnicowanej definicji kamienia milowego, którymi mogą być np. nadanie praw miejskich, lokacja miejscowości, zmiany administracyjne itp. Zachęcamy, wszystkich aby sięgali w odleglejszą historię swoich regionów, miejscowości, odkrywali rzeczywistość przynajmniej sprzed stuleci. Pragniemy podkreślić, że otaczające nas dziedzictwo jest łącznikiem z naprawdę odległą przeszłością, a poprzez zachowaną autentyczną substancję, nadal bliską.
Na plakacie (dostępnym na stronach EDD) znajdujemy imprezy, które odbędą się w regionie jeleniogórskim (jadę po alfabecie):
Bolków - Zamek, 17. i 18. września  XVI-wieczny Piknik Historyczny
Jagniątków, Dom G. Hauptmanna; 13. września  film o ucieczkach z NRD w 1989 r. 
Jelenia Góra-Cieplice, Muzeum Przyrodnicze; 17. września  zwiedzanie (remontowanego) zespołu pocysterskiego (WARTO!!!
Karpacz, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu; 18. wrześniaDolny Śląsk jako kraina azylu. Exodus tyrolskich protestantów – prelekcja
Pałac Łomnica; 10-11. września Odkryj bieg historii w zwierciadle Pałacu Łomnica.
Powrót do przyszłości – kiermasz wiejskiego rękodzieła połączony z pokazem produktów dolnośląskich; 17-18.września  Święto lnu - śląskie złoto XXI w.
Mysłakowice, Gminny Ośrodek Kultury; 17. września  Kościół p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach kolebką wiary i religii wielu pokoleń - otwarcie wystawy
Siedlęcin, Wieża Książęca; 11. września  Freski siedlęcińskie z Lancelotem jako kamień milowy średniowiecznej kultury i sztuki rycersko-dworskiej w Europie - wykład
Pałac Staniszów i kościół pw. Przemienienia Pańskiego; 11. września – Kamienie medytacyjne wokół sanatorium w Wojkowie (Bukowcu) - wykład, koncert na skrzypce i wiolonczelę - utwory M. Ravela, A. Honeggera; 17. września  Niezwykły Staniszów - historia najpiękniejszej wioski w Karkonoszach – wykład Arkadiusza Motylskiego, Pieśni F. Schuberta – koncert.

A ponadto: pod auspicjami Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów w pałacach Kotliny Jeleniogórskiej (oraz w Brunowie) odbywać się będą zwiedzania obiektów: 
Pałac w Bukowcu, herbaciarnia – park krajobrazowy: 10-11. września, godz. 11.00, 13.00: zwiedzane pałacu z przewodnikiem;
Pałac w Brunowie: 10-11. września oraz 17-18. września, godzina 11.00 i 14.00 -  zwiedzane pałacu z przewodnikiem 
Pałac Paulinum: 10-11. września oraz 17-18. września, godzina 11.00 i 14.00: zwiedzanie pałacu z przewodnikiem 
Karpniki,  Pałac Dębowy: 18. września, godzina 11.00, 14.00, 15.00: zwiedzanie pałacu  z przewodnikiem; godz. 16.00: recital fortepianowy 
Pałac Wojanów: 10-11. września i 17-18. września, godz. 11.00, 14.00: zwiedzanie pałacu z przewodnikiem 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters