22.11.2010

Wybory samorządowe Jelenia Góra i okolice - wyniki


Wybraliśmy!

Burmistrzowie i nadburmistrzowie:
[godzina 6:45]
Całkowitą jasność mamy we Wrocławiu: nowym nadburmistrzem miasta (przepraszam: okropnie nie lubię określenia „prezydent miasta”) został stary nadburmistrz, czyli pan Rafał Dutkiewicz, i to już w pierwszej turze. Zdobył niemal 75% głosów: to - po Gdyni - druga najwyraźniejsza wygrana w pierwszej turze w tzw. wielkich miastach.


Źródło: Onet.pl

W Jeleniej Górze 5 grudnia na pewno będzie dogrywka o stanowisko burmistrza, a powalczą w niej Marek Obrębalski i Marcin Zawiła. Po przeliczeniu 1/3 głosów (godzina 5:30) prowadzi Zawiła (33%) przed Obrębalskim (30%).
Dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem jest przede wszystkim nędzna frekwencja: 36.5% w Jeleniej Górze [aktualizacja: wg PKW oficjalnie frekwencja w Jeleniej Górze wyniosła 39,98%] i nędzne 30.5% [wg PKW oficjalnie frekwencja we Wrocławiu wyniosła 39,40%] we Wrocławiu [aktualizacja: dla całego województwa PKW podaje oficjalnie 49,56%]


[godzina 8:00]
PKW o frekwencji ogólnopolskiej po zatwierdzeniu protokołów z 66,54 proc. komisji (w procentach): 
w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 46,67
w wyborach do rad gmin -                                                      46,73
w wyborach do rad powiatów -                                             47,64
w wyborach do sejmików województw -                             43,98


[godzina 9:30]
Po zebraniu wyników z ponad 90 proc. komisji wynika, że pierwszą turę wygrał kandydat PO poseł Marcin Zawiła - 35,5 proc (9442 głosy). Za nim jest urzędujący prezydent miasta Marek Obrębalski - 26,91 proc. (7157głosy). Kolejny wynik osiągnął Robert Prystrom - 15,89 proc., a na czwartym i piątym miejscu są: kandydatka PiS posłanka Marzena Machałek - 11,45 proc. i kandydat SLD Waldemar Urbański - 9 proc. 


[23.11.2010, godzina 16:00]
Ostateczny skład sejmiku dolnośląskiego:
PO (15 mandatów): 1. Jarosław Charłampowicz, 2. Barbara Zdrojewska, 3. Agnieszka Muszyńska, 4. Anna Horodyńska, 5. Marek Łapiński, 6. Jacek Pilawa, 7. Julian Golak, 8. Dorota Gromadzka, 9. Jerzy Tutaj, 10. Zbigniew Szczygieł, 11. Józef Kozłowski, 12. Iwona Krawczyk, 13. Jerzy Pokój, 14. Janusz Mikulicz, 15. Jadwiga Szeląg. 
KWW Rafała Dutkiewicza (9 mandatów): 1. Andrzej Łoś, 2. Ewa Rzewuska, 3. Paweł Wróblewski, 4. Janusz Marszałek, 5. Dariusz Stasiak, 6. Patryk Wild, 7. Marek Obrębalski lub Wiktor Marconi, 8. Robert Raczyński, 9. Rafał Dutkiewicz. 
PiS (7 mandatów): 1. Andrzej Jaroch, 2. Paweł Hreniak, 3. Elżbieta Gaszyńska, 4. Piotr Sosiński, 5. Tadeusz Lewandowski, 6. Dorota Czudowska, 7. Krzysztof Skóra. 
SLD (4 mandaty): 1. Piotr Żuk, 2. Marek Dyduch, 3. Grażyna Malczuk, 4. Michał Huzarski. 
PSL (1 mandat): 1. Stanisław Longawa. 

[godzina 12:00, akt.: 24.11.2010]
Ostateczny skład Rady Miasta Jeleniej Góry:
PO (10): Leszek Wrotniewski, Wiesław Tomera, Ewa Duziak, Piotr Miedziński, Andrzej Grochala, Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis, Jerzy Lenard, Anna Ragiel, Zofia Czernow, Hubert Papaj.
SLD (5): Józef Sarzyński, Jerzy Pleskot, Wojciech Chadży, Zbigniew Ładziński, Józef Gajewski.
PiS (4): Rafał Szymański, Ireneusz Łojek, Oliwer Kubicki, Krzysztof Mróz.
Razem dla Jeleniej Góry (3): Danuta Wójcik, Bożena Wachowicz-Makieła, Miłosz Sajnog.
Wspólne Miasto (1): Krzysztof Kroczak. 
Platforma "przybrała", ale nie na tyle, by rządzić samodzielnie (na szczęście). W PiS-ie nastąpiła wymiana jednego furiata na innego nieroba, poza tym po staremu: słynni (lokalnie) Mróz i Łojek rządzą. No i młody lew w szeregach partii Jarosława Obłąkanego, Oliwer Kubicki.
Największym przegranym jest (jak zwykle) Robert Prystrom: nie wyszło z drugą turą w prezydenckich, nie wszedł do Rady Miasta. Niechże Pan Robert sobie wreszcie odpuści, bo osiągnie ten sam stopień śmieszności, co pan Korwin-Mikke na niwie ogólnopolskiej. 
Tak na gorąco: widzę szanse na poprawę komunikacji miejskiej w Jeleniej Górze. Zawiła rozwinie tramwaje (Wiklik ze swoją atrapą pod ratuszem do Rady nie wjechał), a Chadży hożo zajmie się MZK (Miejski Zakład Kry-Cha). Oraz poprawę bezpieczeństwa w akwenach (nawet niestrzeżonych), w których kąpieli zażywają jeleniogórzanie: Zofia Czernow - jako niezatapialna politycznie - zajmie się ich bezpieczeństwem. Cieszę się, że członkiem rady został mój sąsiad, niezniszczalny Józef Sarzyński: bez niego gremium to nie miałoby żadnego wyrazu, szczególnie satyrycznego...


W OKOLICACH
Szklarską Porębą rządził będzie nowy burmistrz, który żadną miarą nie jest nowicjuszem: Grzegorz Sokoliński, dotychczasowy przewodniczący Rady Miasta. Mocne 60% z haczykiem to świetny wynik: Grzegorz, gratulacje. 
Również Karpacz uniknie II tury: dotychczasowy szef miasta, pan Bogdan Malinowski (miłośnik wielkich hoteli, powstających niekoniecznie zgodnie z prawem) rządzić będzie kolejną kadencję. Gratulacje dla Karpacza (to złośliwość zamierzona)!
Dotychczasowy burmistrz Kowar, Mirosław Górecki (40,6% głosów), także powalczy w tym niełatwym do rządzenia mieście w dogrywce: jego konkurent, pan Jerzy Wroński, uzyskał jednak sporo mniej, bo 20,5% głosów. Trzymam kciuki, Mirku!
Stara Kamienica miała dobrego gospodarza i utrzyma go przez następne cztery lata: pan Wojciech Poczynek w I turze zdobył bardzo zacne 70,7% głosów na "tak" (bowiem nie miał kontrkandydata).
Wspaniały wynik pani Anny Latto w Podgórzynie (75,1%) daje jej kolejną kadencję. To chyba dobry znak dla pięknej gminy podkarkonoskiej?
Pan Kamil Kowalski z Trzcińska rządzić będzie w gminie Janowice Wielkie. 36-latkowi zaufało 51,6% wyborców.
Jeżowie Sudeckim konieczna będzie dogrywka pomiędzy "starym" wójtem i mocną kandydatką z PO: pan  Jan Dudek otrzymał ponad 44% głosów, pani Anna Konieczyńska - ponad 40% głosów.
Gmina Mysłakowice gra dalej: wójt Zdzisław Pietrowski powalczy z Krzysztofem Korzeniem. Wynik pierwszej rundy: 45,5% do 34% na korzyść dotychczasowego szefa gminy.

Jednak podkreślić chciałbym wynik urzędującego burmistrza przepięknie rozwijającego się Świeradowa Zdroju: Roland Marciniak uzyskał 80,1% głosów. Wiele miast (w tym Jelenia Góra, ale w szczególności Karpacz) winno zazdrościć grodowi Flinsa takiego szefa! Startował tu także ex-wiceprezydent Jeleniej Góry, pan Zbigniew Szereniuk - i przepadł z kretesem (na szczęście!), zdobywając ledwie 8,6% głosów.

11 komentarzy:

 1. A kto jest wybrany na burmistrza Malborka?

  OdpowiedzUsuń
 2. Najpewniej Andrzej Rychłowski (PO), od razu w pierwszej turze (przy frekwencji ok. 38% w mieście).

  OdpowiedzUsuń
 3. Dogrywka na burmistrza Jeleniej Góry człowieku najpierw naucz sie geografi polski w jeleniej bedzie dogrywka wyborow prezydenckich.
  W Jeleniej Gorze jest prezydent nie burmistrz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdyby szanowny Anonimowy nr 2 potrafił czytać ze zrozumieniem, nie piekliłby się tak strasznie (to niezdrowe!). W pierwszym zdaniu tego stale aktualizowanego posta wyjaśniłem, dlaczego używam słowa "burmistrz" lub "nadburmistrz", a nie "prezydent". Ale cóż: siadam do nauki geografii. Nie bardzo tylko wiem, w czym ona mi pomoże, w kontekście zwróconej mi tak elegancko uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 5. W Mysłakowicach będzie ciekawie. 33-latek Krzysztof Korzeń powalczy z emerytem Pietrowskim. Emeryta mocno wspiera pani poseł Elżbieta Zakrzewska, która widzi uzdrowienie Gminy w rozwoju kopalni w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Złośliwcy twierdzą, że posłanka winna najpierw zadbać o swoje zdrowie,gdyż wykluczyć nie należy, iż dotknęła ją choroba odwrotna do anoreksji lub bulimii. Prawdopodobnie posłanka zapomniała co to sport, turystyka i rekreacja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mieszkam już od wielu lat na obszarze gminy Mysłakowice, ale gdybym tam wybierał - z pewnością poparłbym "młodość" przeciwko "skostniałości". Dodam, że w mojej opinii pan Pietrowski nie jest wójtem złym. Pamiętam również czasy tuż po "przemianach" (II połowa lat 90-tych), gdy gminą rządziła Ela Zakrzewska: na tamte czasy, gdy samorządność gminna stawiała dopiero pierwsze kroki, także nie była złym szefem. Zgoda - wiele się zmieniło, Elżbieta w posły poszła, a druga pod względem ilości mieszkańców gmina powiatu jeleniogórskiego popadła w lekki marazm. Obawiam się jednak, że panu Korzeniowi trudno będzie wygrać: Pietrowski to w Mysłakowicach "swojak", pan Krzysztof - mimo prowadzonej ciekawej działalności - to nie dość, że "młodzik" - to jeszcze niemysłakowiczanin. 5 grudnia wszystko się rozstrzygnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. he he ... samochwała w kącie stała :)

  http://szklarska-gazeta.pl/artykuly-2010/116-listopad/1170-wyniki-wyborow#comments

  OdpowiedzUsuń
 8. Krzysztof Korzeń to największa szansa i wyróżnienie. Człowiek młody, operatywny ( skromnie nazywając prowadzenie Doliny Pałaców i Ogrodów), znający od strony praktycznej co znaczy poprawne pisanie wniosków unijnych, dyspozycyjny, życzliwy, skromny. To zaszczyt dla Mysłakowic i... ręczę wielka zazdrość niebawem dla innych gmin czy miast ( np Jeleniej Góry).

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo, że całkowicie zgadzam się z Anonimowym 3 (24.11.2010, godz. 21:37), to zastanawiam się - wobec tego wpisu - nad zablokowaniem możliwości anonimowego komentowania na blogu. Pan Krzysztof Korzeń jest taki, jakim go Anonimowy opisał, ale w gorączce walki wyborczej wpis taki brzmi jak głos w kampanii. Albo autoreklama. Zostawiam. Ostatni raz takie "pobłażanie" ;-).

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygrał stary ,emeryt gratulacje, ale mieszkańcy Mysłakowic przegrali ,dalej marazm widziany oczami człowieka starej komuny i kościoła,dalej będziemy zaściankiem na ostatnim miejscu w rankingach nic się nie zmieni a szkoda,ponieważ Gmina warta świeczki tylko trzeba mieć młody umysł.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, żal. Pan Krzysztof Korzeń z pewnością wniósłby nowego ducha (nie tylko w stare pałace i ogrody). Wbrew pozorom niełatwo jest przebić się w małych społecznościach, bardzo zresztą specyficznych: a taką społeczność tworzą Mysłakowice i gmina. Może gdyby pan Krzysztof startował w tym roku do Rady Gminy, dał się poznać mieszkańcom, to za 4 lata... kto wie?

  OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters