28.05.2010

Domy Przysłupowe - dzień otwarty


To szczególne święto owych niezwykłych architektonicznie (i historycznie) konstrukcji warte jest nagłośnienia. Oto w najbliższą niedzielę, 30 maja, zorganizowany zostanie już VI Dzień Otwartych Domów Przysłupowych: "Górnołużyckie domy przysłupowe są wyjątkowa wizytówką naszego regionu. W rzadko którym miejscu zabytkowa architektura ludowa łączy się tak ściśle z krajobrazem, jak właśnie w południowej części Górnych Łużyc, w Szwajcarii Saksońskiej i w północnych Czechach. Ten szczególny rodzaj budownictwa rozwinął się w wyniku długoletniego współistnienia pochodzącej z Frankonii konstrukcji szachulcowej oraz słowiańskiego, drewnianego budownictwa zrębowego. Do dziś świadczy ono o niezwykłych umiejętnościach dawnych rzemieślników naszego regionu.
Do dziś pozostało około 19 tysięcy domów, które coraz częściej zyskują należną im dbałość ze strony ich właścicieli i mieszkańców. Przez wiele lat opuszczone, zaniedbane, a nawet popadające w ruinę, obecnie coraz częściej są odnawiane, a ich wnętrza na nowo wypełnia życie. Szczególną formą tego ożywienia jest rosnąca  liczba  obiektów,  w  których  możliwe  jest  spędzenie  urlopu  w  domach  przysłupowych.  To pocieszający trend, w którym przejawia się zainteresowanie naszą regionalną architekturą" (z programu organizatorów). 

O domach przysłupowych we wrocławskiej Gazecie Wyborczej mówi również ich wielbiciel Emil Mendyk, Przewodnik Sudecki, społecznik i znakomity człowiek.
Poniżej cały program, a także wszelkie niezbędne linki do stron informujących o wydarzeniach tego specjalnego dnia.

Dni Otwarte Przysłupowe


Portal Góry Izerskie
Umgebindeland (po niemiecku, czesku, polsku  i angielsku) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters