23.10.2010

SPROSTOWANIE

W poście drugim o Janie Izydorze Sztaudyngerze z września znalazło się zdanie: "Przykro tylko, że o dacie wczorajszej nie pomyślał nikt w Szklarskiej Porębie...".
Zdanie to jest wielce krzywdzące dla Pana Macieja Dymarskiego, który zarzucił mi (cytuję:) "ferowanie wyroków" i "wyrażanie opinii na tematy bez wiedzy o nich". Rzecz w tym, że przezacne stowarzyszenie pod piękną nazwą "Puch ostu" bardzo uroczyście uczciło 40 rocznicę śmierci Poety i Fraszkopisa, a ja durny - nie wiedziałem o tym. Cóż, faux pas okrutne - i przepraszam za nie. Oto przebieg obchodów rzeczonej rocznicy:
Obchody rozpoczęła msza w kościele pw. Bożego Ciała. Odczytano informację biograficzną o Janie Sztaudyngerze i wiersz napisany przez poetę w Szklarskiej Porębie pt. "Puch ostu".  Nazwę taką przyjęło  Stowarzyszenie założone w 2006 roku w 105 rocznicę urodzin artysty. Jednym z celów Stowarzyszenia jest pielęgnowanie pamięci o poecie i fraszkopisarzu. Od godz. 11.00 w budynku szkoły czynne były wystawy: „Jan Sztaudynger w odsłonach”, prezentacja wybranych prac stypendystów Stypendium Artystycznego im. Jana Sztaudyngera oraz stare fotografie "Szklarska Poręba - opowieść o ludziach i miejscu". Nie zabrakło również fraszek, szczególnie tych, dotyczących życia i śmierci [...]
W trakcie trwania wystawy do godz. 17.00 można było obejrzeć film wspomnieniowy o Janie Sztaudyngerze autorstwa Piotra Słowikowskiego z TVP Łódź. Wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem.  W poniedziałek film o Janie Sztadyngerze obejrzeli w kilku grupach uczniowie zespołu szkół. Wystawy będą udostępnione dla zwiedzających w budynku szkoły do 15 września. (tekst: Maciej Dymarski
Całość relacji - TUTAJ

Na swoje usprawiedliwienie dodam, że na myśli miałem włodarzy miasta Szklarska Poręba, którym przypisuję winę za dopuszczenie do zniszczenia domu, w którym Mistrz Sztaudynger mieszkał, a i tu gwoli uszczegółowienia dodam, że nie mam na myśli OBECNEJ Rady Miasta i OBECNEGO Burmistrza, jeno ogólnie władze samorządowe (nawet nie pamiętam nazwiska ówczesnego burmajstra). Wyszło jak wyszło, stąd niniejsze sprostowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters