10.09.2009

Zamek Bolczów (Bolzenschloss) w Rudawach Janowickich

12 września 2009, w sobotę w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w murach Zamku Bolczów odbędzie się średniowieczna impreza z licznymi atrakcjami dla przybyłych gości.
Przybądź i przekonaj się, jak wyglądało życie w czasach średniowiecza! Weź udział w codziennym życiu średniowiecznej osady i poznaj jak bawili się niegdyś ludzie! W tym dniu w murach XIV wiecznego Zamku Bolczów rezydować będzie Średniowieczna Grupa Cornu Cervi z Kopańca oraz Husycka Rota Piesza. Przybywając na Zamek będziesz miał możliwość posmakować średniowiecznego jadła oraz różnorakich popitek, wziąć udział w licznych zabawach plebejskich uzupełnianych śpiewem, tańcem i muzyką na żywo! Ponadto pokazy rzemiosła (kucie zbroi) Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach wyrobu i wypieku podpłomyków, a także poznać arkana średniowiecznego tańca. Wieczorem podziwiać będzie można taniec z ogniem przy akompaniamencie muzyki na żywo. Miej się jednak na baczności, bo sielankowe zabawy mogą zostać przerwane przez atak Husytów na Zamek! Wstęp wolny! Organizowane wydarzenie ma na celu m.in. pozyskanie środków na prace związane z renowacją Zamku Bolczów oraz popularyzację jego historii. Podczas całej imprezy będzie prowadzona przez Stowarzyszenie "Mieszkańcy Gminie" publiczna zbiórka pieniędzy (sprzedaż "kamyczków" na ratowanie Zamku Bolczów). Program imprezy:
Rozpoczęcie: godz. 12:00, zakończenie: ok. 19:00.
Prezentacja średniowiecznego teatru, muzyki, śpiewu i obyczajów na Zamku Bolczów Widowisko "Charivari" (Grupa Cornu Cervi Kopaniec):
  • zabawy plebejskie, czyli zabawne scenki z udziałem publiczności z własną muzyką, piosenkami i tańcem;
  • nauka tańca z epoki średniowiecza (dla wszystkich chętnych);
  • pokaz - prezentacja ubiorów średniowiecznych (damskiego i męskiego);
  • degustacja potraw kuchni średniowiecznej; dania jarskie i mięsne, pieczywo domowe i popitka - wina, miody;
  • wyrób i wypiek podpłomyków "warsztat" dla wszystkich chętnych połączony z konsumpcją.
Pokazy Husyckiej Roty Pieszej:
  • atak Husytów na Zamek Bolczów;
  • pokazy rzemiosła (kucie zbroi);
  • pokazy uzbrojenia;
Wieczorny pokaz tańca z ogniem przy muzyce na żywo; W trakcie imprezy będzie można zapoznać się z historią Zamku Bolczów prezentowaną przez mnicha z Cornu Cervi przy muzycznym akompaniamencie na żywo.
Wszelkie informacje na pięknej stronie Rudaw Janowickich, skąd zaczerpnąłem powyższy tekst. I jeszcze: kilka zdjęć z Bolczowa Gorące linki do tematu: Zamki Polskie Zamek Bolczów Na zielonej... I jeszcze: relacja z imprezy w "Nowinach Jeleniogórskich"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters