30.09.2009

Cuius regio... - Kościoły Łaski na Śląsku

Muzeum (jeszcze) Karkonoskie w Jeleniej Górze wspólnie z Książnicą Karkonoską organizuje konferencję popowo-naukową na temat 300-lecia istnienia kościołów Łaski na Ziemi Śląskiej. Wydarzenie będzie miało miejsce 10 i 11 października 2009 r. Ciekawie może być, aczkolwiek dobór prelegentów raczej rewelacji nie zapowiada.
°
Program konferencji i opis wydarzeń jej towarzyszących na stronie Muzeum (szkoda, że tak niestarannie wklejone...)

14 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy jest tytuł konferencji:
  "Cuius regio eius religio" 300. rocznica powstania Pokojów Łaski.
  Niestety już sam tytuł konferencji organizator podał z błędem. Tytuł jest wszak zapożyczony ze streszczenia sentencji pokoju augsburskiego zawartego pomiędzy cesarzem Karolem V a książętami niemieckimi w 1555 r. kończącego II wojnę religijną w Niemczech. Kościoły Łaski wybudowane zostały na mocy recesu egzekucyjnego zawartego 27.01.1709 r. we Wrocławiu, który był konsekwencją ugody w Altranstädt z 1707 r.
  W sumie ponad 250 lat różnicy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powinno być "Cuius regio, eius religio".
  Ot przecinek koza zjadła ...

  OdpowiedzUsuń
 3. A dlaczego Muzeum (jeszcze) Karkonoskie w Jeleniej Górze ? Interesuje mnie to 'jeszcze'.
  Czyżby szykowały się jakieś zmiany ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ćwierkają jaskółki niezwykle Zawile, że być może PO rozbudowie (przebudowie) 'Muzea' (vide: chomikuj.pl/ShowVideo.aspx?id=111063903 - od minuty 2:51)zmieni się jego nazwa, a być może także usytuowanie instytucji w schemacie organizacyjnym - ale to jeno jaskółki, które i tak jesienią migrują...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale numer z tą konferencją. Wszak o ile się nie mylę organizatorzy konferencji Gabriela Zawiła dyretor Muzeum Karkonoskiego i dyrektor Książnicy Karkonoskiej Marcin Zawiła są historykami.

  OdpowiedzUsuń
 6. he he, a jakie to uczelnie kończyli ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że - mimo merytorycznej zasadności - trochę się Waszmościowie czepiacie. Owo "Cuius regio, eius religio" (z przecinkiem rzecz jasna) weszło do użytku powszechnego i odnosi się nie tylko do treści pokoju augsburskiego. W przenośni stosuje się owo powiedzenie także wobec całkiem przyziemnych spraw. Czy zasadne jest zatem wykorzystanie powiedzenia wobec Kościołów Łaski? Niekonieczne, wszak powstanie najpierw Kościołów Pokoju, a następnie Łaski było zaprzeczeniem tej zasady.
  Marcin Zawiła ukończył Wydział Humanistyczny na KUL-u, o ile mi wiadomo, również pani Gabriela Zawiłowa jest absolwentką tej uczelni. Tylko... nie bardzo rozumiem, co to ma do rzeczy?

  OdpowiedzUsuń
 8. "Czy zasadne jest zatem wykorzystanie powiedzenia wobec Kościołów Łaski? Niekonieczne, wszak powstanie najpierw Kościołów Pokoju, a następnie Łaski było zaprzeczeniem tej zasady"
  I oto właśnie chodzi drogi Karkonoszu

  OdpowiedzUsuń
 9. do Zawiły nic nie mam ale żeby taką heterę sobie z tego KUL-u przytargać-tylko mu współczuć

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda że oprócz Anny Gul - konserwatorki - do udziału w konferencji nie został zaproszony nikt z pracowników Muzeum Karkonoskiego, ani z Jeleniej Góry. Cóż, widocznie nie byli godni ...

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie mogę się dostać do owego Chomikuj... naświetl więc Krkonosu sprawę rzeczoną czytelnikowi żywo zainteresowanemu rozkwitem kulturalnym zawiłego państwa.

  OdpowiedzUsuń
 12. No i jeszcze w kwestii określenia "popowo". Czy ta nowomowa wywodzi się ze źródłosłowu POP czy PO ? Bo oba aspekty w działalności Karkonoskiego muzeum widzę.

  OdpowiedzUsuń
 13. No, nie przesadzajmy, ani Tusk, ani Schetyna, ani nawet Marcin Zawiła nie twierdzą, że założyciel Riesengebirgsmuseum Seydel był członem PO, a wspaniałe wytwory sztuki szklarskiej to zasługa Kongresu Lib.-Dem. Popowo - niczym muzyka popularna... (bez skojarzeń z miejscem urodzenia prezydenta Wałęsy).

  OdpowiedzUsuń
 14. "Nie mogę się dostać do owego Chomikuj" - to tylko zapis video Gajosowego monologu pt. "Mecenas Kultury", w którym wyjaśnia on m.in. jak zachowywać się w "muzei".

  OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters