01.10.2009

Październik w kronikach jeleniogórskich

O zwyczajach miasta [...] kilka informacji pozostawił nam pierwszy piewca Jeleniej Góry Pankraz Geier (Poncratius Vulturinus), który urodził się około roku 1480 w Jeleniej Górze, studiował w Padwie, był osadnikiem augustiańskim, a w końcu wykładowcą teologii w Nysie i około roku 1506 napisał swoje pierwsze łacińskie wiersze o Śląsku, Wrocławiu oraz Jeleniej Górze. Oto w pierwszym tygodniu października przez siedem dni obchodzono w Jeleniej Górze pewne święto. Jaki cel miały te uroczystości, tego nie wiadomo. Można jednak przypuszczać, że było to dziękczynienie za szczęśliwe uwolnienie miasta od husytów, którzy we wrześniu mocno dopiekli miastu i być może dopiero pod koniec tego miesiąca opuścili miasto, co było powodem do obchodzenia święta wdzięczności. Samo święto mogło zostać zapomniane w późniejszych czasach ewangelickich lub z powodu innych wydarzeń wojennych. Geier o tym święcie powiada: dorośli w procesji obnosili krzyż i dekorowali kościół światłami; młodzi natomiast przywdziewali na trzy dni hełmy i zbroje i opuszczali miasto w kierunku łąk i wysokich gór, dzielili się na dwie grupy, mianowicie na swoich i obcych, atakowali się pośród głośnych wrzasków, obrzucając wzajemnie wyrwanymi kępami traw. Sprawia to wrażenie ćwiczeń wojskowych dla młodzieży, która w tych dniach (jak powiada Geier) nie chodziła do szkoły. Być może zabawa ta miała przedstawiać trzydniowy szturm husytów na miasto. Dr Lindner sądzi , że odbywało się to na Hausbergu. Nie ma jednak żadnego wystarczającego dowodu, by tak twierdzić, gdyż Geier nie opisuje żadnego konkretnego miejsca, a zwyczaj ten zanikł całkowicie.
°°°
W październiku 1763 r. ukończono Bramę Wojanowską, której budowę rozpoczęto przed wojną.
°°°
6 października 1818 r. swoją obecnością zaszczycili Jelenią Górę książę koronny, późniejszy król Fryderyk Wilhelm IV i książę Wilhelm, obecny cesarz Niemiec i król pruski. Wspięli się także na Śnieżkę, zwiedzili Schreiberhau [Szklarska Poręba], Hermsdorf [Sobieszów], Kynast [Chojnik] i Warmbrunn [Cieplice], a 10 października ruszyli w drogę powrotną. Przy Bramie Wojanowskiej ustawiona została brama honorowa, a podczas zmiany koni pod ratuszem wysocy goście rozmawiali ze zgromadzonymi tam urzędnikami miejskimi.
°°°
22 października 1857 r. po raz pierwszy spłonęła restauracja na Śnieżce.
°°°
10 października 1871 r. po południu na nowym wielowyznaniowym cmentarzu komunalnym, położonym na południe od Wzgórza Kościuszki, odbył się pierwszy pogrzeb i tym samym poświęcenie cmentarza przez duchownego ewangelickiego. Zmarłym był robotnik Pohl, który jako pierwszy wbił szpadel w ziemię pod budowę tej nowej nekropolii i był powszechnie cenionym człowiekiem. Nie miał jednak żadnych bliskich krewnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters