04.01.2010

Freya hrabina von Moltke

W Nowy Rok zmarła hrabina Freya von Moltke (z domu Deichmann), dożywszy 98 lat. Żona Helmutha von Moltke, właściciela majątku w Kreisau, dzisiejszej Krzyżowej koło Świdnicy, była członkinią "Kręgu z Krzyżowej" (Kreisauer Kreis), organizacji kontestującej niemiecki nazizm i hitleryzm. Jej mąż został stracony 23 stycznia 1945 roku za zdradę, ona zaś po wojnie wydostała z terenów należących już wówczas do Polski swoich synów i uciekła do Republiki Południowej Afryki.

Freya hrabina von Moltke, rok 1949

W latach 60-tych XX wieku przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, do Vermont.
Gdy w 1990 roku powstała Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zaczęła aktywnie wspierać jej działalność. Honorowa przewodnicząca Zarządu i rady Fundacji. Wielka przyjaciółka Polski i Polaków. - Jestem dumna z tego, czym jest teraz Krzyżowa. Znowu służy spotkaniom, wspólnym rozmowom, porozumieniu się ponad narodowymi podziałami. Nic lepszego nie mogło jej spotkać. Helmuth James byłby szczęśliwy. W 2000 roku została Honorową Obywatelka Świdnicy (vide także Swidniczanka.com).


Również:
Szenen auf Schloss Kreisau - Die Welt (po niemiecku) 
Odeszła przyjaciółka Polaków - PolskaTimes (chyba po polsku...)
Freya von Moltke - strażniczka pamięci - Gazeta Wrocławska

4 komentarze:

 1. W sierpniu 2009 r. Freya hr. von Moltke otrzymała prestiżową nagrodę im. A. Mickiewicza przyznawana za wybitny wkład w budowę zjednoczonej Europy.

  OdpowiedzUsuń
 2. To mi jakoś umknęło - dziękuję za uzupełnienie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Umknęło jak Sylwester w Szklarskiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyjaśnienie odnośnie Sylwestra --> http://nieregularnik-nieperiodyczny.blogspot.com/2009/12/smigus-dyngus-sylwestrowo-noworoczny.html#comments

  OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters