04.03.2009

Kupujemy wyroby "zDolnego Śląska"

Nowy pomysł na promocję (w tym wypadku - autopromocję) i umacnianie naszego regionu: "Kupujmy wyroby dolnośląskie". Nie jest to nic odkrywczego, już w latach 80-tych usłyszałem od pewnego wykształconego, inteligentnego i dość zamożnego Niemca: "Wprawdzie Mercedesy nie bardzo mi się podobają, ale kupuje te auta, żeby przynajmniej mieć cień nadziei, że w ten sposób przyczyniam się do utrzymania miejsca pracy niemieckiego robotnika". Dzisiaj, w dobie EU-ryzacji i globalizacji pewnie ma to mniejsze znaczenie, ale... chyba jakieś by miało, gdyby akcja zatoczyła szersze kręgi. Portal podaje nawet listę (otwartą, każdy może ją uzupełnić) najlepszych produktów z Dolnego Śląska:
* woda mineralna Staropolanka - Zespół Uzdrowisk Kłodzkich * tonery, tusze atramenty do drukarek - Black Point Wrocław * wyroby czekoladowe - Doti Smolec * szynka dębowa, kabanos wieprzowy i drobiowy extra, szynka zakonna, kiełbasa i pasztet ze strusia - Zakłady Mięsne Tarczyński * czekolady twarde, bomboniery - Cadbury Wrocław * szynka z pieca, kiełbasa, boczek, pasztet - Zakłady Mięsne Niebieszczańscy * gips budowlany - Kopalnia "Nowy Ląd" Niwnice, powiat lwówecki * kleje montażowe i chemia budowlana - Selena Wrocław * sucharki delikatesowe, biszkopt wrocławski - Spółdzielcze Zakłady Piekarski Ciastkarskie "Mamut" we Wrocławiu * pralki, kuchenki, zmywarki - Electrolux w Świdnicy * frytki - MC Cain Strzelin * telewizory LCD, boxy multimedialne, odtwarzacze DVD - ATS Wierzbice pod Wrocławiem * mocno wędzone szynki i kiełbasy z serii staropolskiej z Zakładów Mięsnych Niebieszczańscy z Proszówki (pow. lwówecki) * soczewki do okularów i kontaktowe - Jeleniogórskie Zakłady Optyczne * zastawa stołowa - fabryka porcelany Krzysztof w Wałbrzychu * zeszyty - firma Unipap ze Strzegomia * pościel - Bielbaw w Bielawie
Zauważcie, że z jeleniogórskich "specjalności" jest tylko JZO. Niewiele, a przecież: Mrugały wyroby cukiernicze, z pysznym piernikiem cieplickim na 900 lecie grodu; płytki i kafelki od Marconiego, miody i wyroby miodopochodne z naszych okolic, wyroby lniane chociażby z mysłakowickiego "Orła", papier czerpany z dąbrowickiej papierni, nieekologiczne, ale przydatne artykuły z Jel-Plastu i Jelenia-Plastu, chlebuś zwykły z piekarni w Janowicach Wlk... to przecież asortyment nielichy - a wymieniam tu tylko na gorąco to, co mi w tym momencie przyszło do głowy. Listę tę można uzupełniać - zapraszam do wspólnego autoreklamowania DOBRYCH wytwórców z Kotliny Jeleniogórskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters