24.03.2009

Obserwatorium meteo na Śnieżce - kilka faktów

W związku z katastrofą budowlaną, jaka miała miejsce na Śnieżce, w prasie, radiu i telewizji co rusz pojawiał się temat Karkonoszy i "spodków". Powiedziano przy tym moc bzdur o historii powstania tej charakterystycznej, choć kontrowersyjnej budowli. Pozwolę sobie przytoczyć więc artykuł pana St. Firszta ze "Skarbca Ducha Gór" (w oparciu o tekst Marii Jarmolukowej, "Marsjańskie talerze na Śnieżce" w "Roczniku Jeleniogórskim", t. 12, 1974, s. 14-36), napisany w 30 rocznicę powstania tego obserwatorium. W tym roku mija 35 rocznica oddania budynku do użytku.
W październiku 1974 r. zakończono budowę nowego schroniska - obserwatorium na Śnieżce. Było to i jest dotychczas największe przedsięwzięcie budowlane na szczycie Karkonoszy. A wszystko zaczęło się w 1949 r., kiedy to na spotkaniu w schronisku "Samotnia", dr Michał Orlicz, kierownik Obserwatorium PIHM na Kasprowym Wiechu, wysunął myśl zbudowania nowego schroniska i obserwatorium na Śnieżce. Stare budynki, wzniesione z drewna w latach 1899-1900 były już w kiepskim stanie technicznym. Reakcja na ten wniosek była niemal natychmiastowa i już w latach 1952-1955 chciano przystąpić do budowy. Nic z tego wówczas nie wyszło. Postulat budowy nowego schroniska i obserwatorium znalazł się w „Tezach Jeleniogórskich 1958" (pkt 21). I to poskutkowało. W 1960 r. zlecono opracowanie koncepcji zabudowy Śnieżki. Zamyślano zrealizować inwestycję w latach 1962-1965. Projekt opracował zespół pod kierunkiem dr inż. arch. Witolda Lipińskiego, z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Wrocławskiej (m. in. dr inż. Andrzej Sokolski, inż. arch. Waldemar Wawrzyniak). Powstały też inne projekty w ciągu 1961 r. Po wielu dyskusjach koncepcja Lipińskiego wygrała ostatecznie w 1963 r. Wielkim propagatorem budowy był Tadeusz Hołdys (1921-1983), kierownik obserwatorium na Śnieżce w latach 1958-1983.
Od 1964 r. zaczęto budowę drogi brukowanej na Śnieżkę, aby umożliwić wjazd ciężkiemu sprzętowi. Zezwolenie na budowę obserwatorium uzyskano w 1966 r. Roboty budowlane zajęły się w 1968 r. Prowadziło je Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego, sławny JPBM. Z różnych przyczyn prace budowlane trwały kilka lat. Dopiero w 1973 r. oszklono cały budynek i przystąpiono do wyposażenia wnętrza. Schronisko - obserwatorium na Śnieżce, popularne "spodki" oddano do użytku faktycznie w listopadzie 1974 r. Fakt ten miała uwieczniać stosowna tabliczka mosiężna. Do jej umieszczenia na budynku nigdy jednak nie doszło. Obecnie znajduje się ona w depozycie Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
[Jak donosi nie zawsze wiarygodny portal Jelonka: "Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gospodarz stacji, wycofuje się z wcześniejszych zapowiedzi, w których deklarował zamiar odbudowy schroniska".]
I jeszcze ad vocem artykuł z GW. A tutaj: raport ze stanu prac ma początek kwietnia
Aktualizacja: wrzesień 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters