03.03.2009

Będzie połączenie kolejowe Szklarska - Tanvald...???

Wprawdzie jest dzisiaj 3 marca, nie 1 kwietnia, ale informacja ze strony SKPS-u brzmi dla mnie jak najczystszej wody żart primaaprilisowy. Niby nadzieja umiera ostatnia, lecz w przypadku tej konkretnie trasy we mnie już dawno umarła. Pomimo licznych "głosów" w tej sprawie - słyszanych z Urzędu Marszałkowskiego, z powiatu ziemskiego jeleniogórskiego, wreszcie od (bez)Radnych Szklarskoporębiańskich. A także ze względu na (bierny) opór ze strony pana J. Gozdowskiego i - last but not least - chroniczny brak pieniędzy na tego typu przedsięwzięcia. No, ale może to nie żart, a ja czarnowidz jestem...? Poniżej tekst in extenso:
Pociągiem ze Szklarskiej Poręby do Tanvaldu już wkrótce
Po przejęciu i spontanicznej akcji mieszkańców (i miłośników kolei) odkrzaczania torowiska do akcji już niedługo ruszy prawdziwa brygada remontowa.
Pierwszym sygnałem jest ogłoszenie o przetargu na remont trasy do Jakuszyc, które ukazało się na stronach Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei(n). Wg specyfikacji wymieniony ma zostać cały tor od stacji Szklarska Poręba Górna do granicy państwa wraz z odbudową peronów i remontem wszystkich przepustów i mostków na trasie. Prędkość, którą uzyska się po zakończeniu remontu to 40 km/h. Wydawać by się mogło, iż jest to mało jednak urok tej linii podróżni docenia przy niższych prędkościach.
Po ukończeniu remontu i uruchomieniu linii ma kursować na niej do 5 par pociągów na odcinku Szklarska Poręba Górna - Tanvald obsługiwanych czeskimi wagonami motorowymi serii 843.
Pozwoli to na połączenie polskiej i czeskiej sieci kolejowej umożliwiając dotarcie do najciekawszych rejonów całych gór izerskich po obu stronach granicy (a przy specjalnych okazjach np. konkursu skoków narciarskich w Libercu sprawny dojazd pociągiem dla kibiców).
Od roku 2012 obsługę mają przejąć szwajcarskie pojazdy Regio Shuttle firmy Stadler (spełniające normy emisji spalin EURO IV).
W dalszej perspektywie planowane jest także uruchomienie bezpośredniego połączenia Jelenia Góra, Liberec które pozwolą na wygodne i szybkie połączenie tych dwóch ważnych turystycznie i gospodarczo miast.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters