30.11.2009

Beata Kornicka-Kornecka w jeleniogórskim BWA


Niebywałe wyczucie technicznej specyfiki wypowiedzi artystycznej poprzez rysunek u Beaty Kornickiej-Koneckiej wchodzi w dialog z malarstwem i fotografią. Natomiast konsekwentne i dogłębne eksplorowanie przez artystkę pewnych warsztatowo uwarunkowanych aspektów proponowanej przez nią tematyki, prowadzi (…) do konceptualizowania przez nią przedstawienia rysunkowego wbrew rozdarciom, rozpęknięciom, szczelinom, jakimi często naznacza przedstawiane elementy i struktury.

(Ewelina Jarosz ze wstępu do katalogu wystawy)Beata  Kornicka-Konecka urodziła się w Poznaniu, jest absolwentką Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom z projektowania graficznego uzyskała w 1983r. w pracowni Grzegorza Marszałka. Po studiach, przez pewien okres czasu, mieszkała wraz z mężem Januszem Koneckim w Poznaniu, trochę we Wrocławiu i w Rypinie. Od 1994r. mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie stworzyła wraz z mężem Prywatne Centrum Edukacji Artystycznej oraz Galerię Autorską KOKON. Oprócz edukacji artystycznej dla młodzieży, organizowała międzynarodowe i ogólnopolskie plenery malarskie. Proponowała również inne przedsięwzięcia kulturalne w oparciu o dzieła literackie i muzyczne.Jest autorką cyklów rysunkowych inspirowanych dziełami literackimi, jak „Dekameron" Boccacia, „Rękopis  znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego, „Księga Ducha Gór" Carla Hauptmanna (2000), oraz rysunków z cyklu: „Maski I", „Maski II", „Maski III"(1999-2004), tryptyk „Samotność Boga" (2003-2004), tryptyk „Wspomnienia-Zapomnienia", tryptyk „Femina" i wielu, wielu innych. Prace odnoszą się bezpośrednio do ludzkiego losu,do świadomości czy podświadomości. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, np: II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „Faber Castell '92" ,czy nagroda  „Pegaza”(1993) za całokształt pracy twórczej. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą - kilkakrotnie w Niemczech, w Czechach i w USA (2000, 2001). Od 2001r. wystawia w Nowym Jorku  zdobywając odbiorców swojej sztuki na rynku amerykańskim. Każda wystawa jest ogromnym wyzwaniem i przeżyciem. 
W ostatnich latach, do bardzo ważnych wystaw (oprócz tych za granicą), zalicza indywidualną, retrospektywną wystawę swych prac w Galerii Miejskiej „Arsenał" w Poznaniu w 2005r. Oraz wystawę w Galerii Krytyków „Pokaz" w Warszawie.  O jej sztuce ukazało się szereg tekstów w czasopismach i katalogach. Jej prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce, w Niemczech, w Holandii i w Stanach Zjednoczonych. Należy w USA do Międzynarodowego Towarzystwa „Emocjonalistów", a w Szklarskiej Porębie do Stowarzyszenia „Nowy Młyn", który skupia współczesną Kolonię Artystyczną Karkonoszy. 
Uczy malarstwa i rysunku w jeleniogórskim Liceum Plastycznym. 

Miejsce: BWA w Jeleniej Górze, ulica Długa 1 (wejście od Rynku)
Czas: wernisaż - 3 grudnia 2009 (czwartek), godz. 17.00
Wystawa trwać będzie do końca 2009 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flagi

free counters