22.11.2009

Jedno Muzeum - dwie "szklane" wystawyMuzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze "szkłem" stoi - [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.]  zbiorów (między innymi przepysznych kielichów) pozostających pod opieką pani doktor Stefanii Żelasko z pewnością zazdroszczą nam najświetniejsze instytucje wystawiennicze na całym świecie. Gdy dodamy do tego placówkę w Szklarskiej Porębie, która wyspecjalizowała się między innymi w pokazywaniu (a także pomocy w tworzeniu) szkieł artystycznych ze wszech miar współczesnych - otrzymamy obraz największego ośrodka szklarstwa artystycznego w Polsce. 


W najbliższym czasie mieć będą miejsce dwie ważne wystawy: w "centrali" przy jeleniogórskiej ulicy Matejki oraz w Domu Carla (i Gerharta) Hauptmanna pod Szrenicą (a właściwie w Dolinie Siedmiu Domów).
W gmachu głównym Muzeum Karkonoskiego 5 grudnia otwarta zostanie wystawa UNIKATY•SZKŁO POLSKIE XXI WIEKU (wprawdzie tytuł sugeruje, że [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.]). Pośród artystów, których prace zostaną przedstawione, znajdujemy "mocne" nazwiska:
Dagmara Bielecka, Patrycja Dubiel, Beata Mak-Sobota, Jerzy Chodurski, Mariusz Łabiński - by wymienić kilka z nich. Wszystkich twórców w rozsądnym porządku alfabetycznym znajdujemy na Zaproszeniu (link zewnętrzny, format pdf).
Natomiast 23 listopada o godzinie 17:00 [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.]  

 

Warto wybrać się na obie wystawy - szkło ma w sobie moc tajemną, a tradycja karkonoska jego wyrobu (to za sprawą wspaniałego Henryka Łubkowskiego) i tworzenia wielkich dzieł (za sprawą młodych i nie całkiem młodych artystów) jest podtrzymywana. Nowy Franz Pohl czy Henryk Albin Tomaszewski wprawdzie nie objawïł się nam jeszcze, ale poczekajmy...


[------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.]
 

6 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że pokarzesz relacje z tych wystaw. Bo ja nie dam rady dojechać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością 100-procentową będę na jednej z nich. Nie wiem, czy uda mi się dojechać do Szklarskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ty mi na skrzynkę prześlij plik z moim plakatem zapisanym w formie dostępniejszej bo mam problemy z przekształceniem z corela, znaczy wszystko się otwiera jeno do blogera nie wchodzi. Będę wdzięczna. No i kajamy się bład naprawiając najszybciej jak się da. M.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, ściągnęłam od ciebie z bloga (mała paranoja)

  OdpowiedzUsuń
 5. EKOGLASS FESTIWAL

  wernisaż
  23 listopada 2009
  godz. 17.00

  Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
  ul. 11 Listopada 23

  OdpowiedzUsuń
 6. nie poddasz się próbie szantażu widzę....

  OdpowiedzUsuń

Flagi

free counters